4 kroki skutecznej wizualizacji

4 kroki skutecznej wizualizacji 640 427 Katarzyna Kuzak
Czy wiesz, że wizualizowanie swoich celów i marzeń pomaga je osiągnąć? W jaki sposób należy uruchomić wyobraźnię, aby zrobić to skutecznie?

Rozważania na ten temat należy rozpocząć od krótkiego ćwiczenia. W zasadzie, od kilku pytań: Do czego aktualnie dążysz? Co jest Twoim marzeniem, do którego teraz zmierzasz? Czy wiesz, czego pragniesz w tym momencie swojego życia?

Jest duża szansa, że jeszcze nie wiesz… Od jakiegoś czasu mogłeś się nad tym po prostu nie zastanawiać. Mogłeś żyć z dnia na dzień i skupiać się na codzienności. Nic w tym złego. Wielu z nas tak robi.

Zachęcam Cię jednak do pewnej refleksji. Sprawdź w swojej pamięci, jak to jest z Twoimi marzeniami. Czy nie jest tak, że częściej skupiasz uwagę na tym, czego nie chcesz robić, niż na tym, czego pragniesz? Wiesz o czym mówię? Spójrz na poniższe przykłady.

  • Nie wiem, gdzie mógłbym pracować, ale na pewno nie chcę być dłużej w tej firmie!
  • Nie wiem, w czym jestem dobry, ale na pewno nie w byciu asertywnym. Tego mi naprawdę brakuje.
  • Czego pragnę? Nie wiem… Może, żebym nie musiał się tyle denerwować. Święty spokój mi wystarczy.

Czy takie przykłady są Ci znane?
To tak jakbyś zadał komuś pytanie: Co chcesz studiować? A ten ktoś odpowiedziałby Ci: Obojętne, byle nie medycynę, bo jest za trudna. Czy wiesz ostatecznie, jakie marzenie odnośnie swojej przyszłej kariery ma ta osoba? Co chce studiować? Niestety nie.

Zauważ, że często robimy podobnie. Zamiast zastanowić się, czego pragniemy, narzekamy i skupiamy się na tym, co aktualnie nie wychodzi…Pomijamy swoje własne ‘chcę i pragnę’ i koncentrujemy się na tym, na co nie mamy ochoty. Tracimy w ten sposób dużo energii. Pojawiają się negatywne emocje zamiast pozytywnych. Twój nastrój może się zatem obniżyć.

Taki sposób myślenia zupełnie Ci nie pomaga.

Dzisiaj chcę Ci pokazać, w jaki sposób możesz ćwiczyć skupianie się na swoich marzeniach tak, abyś miał coraz większą szansę na to, że rzeczywiście je zrealizujesz. Wykorzystamy do tego wyobraźnię.

Sprawdź sam, jak silnie Twoja wyobraźnia wpłynie na motywację do działania i osiągnięcie wymarzonego sukcesu.

Krok 1: Zapytaj siebie o najlepszy możliwy efekt

Każdą wizję buduje się w oparciu o konkretny cel, marzenie lub wartość. Zacznij od zastanowienia się, czym jest dla Ciebie sukces lub od odpowiedzi na pytanie: Czego pragniesz w życiu? Dzięki temu, określisz obszar, który chcesz zmienić. Pamiętaj, aby Twoje odpowiedzi były pozytywnie sformułowane, czyli podkreślały to, do czego dążysz, a nie – czego chcesz uniknąć. Oto kilka przykładowych pytań, które mogą Ci pomóc wykonać krok 1:

  • Na czym w obecnym momencie życia zależy Ci najbardziej?
  • Co w sferze prywatnej lub zawodowej chciałbyś osiągnąć?
  • Jaka zmiana w Twoim życiu musiałaby zajść, abyś był bardziej szczęśliwy?
  • Które z Twoich marzeń czeka na realizację?

Zapisz swoje odpowiedzi na kartce papieru.

Krok 2: Wyeliminuj wszystkie przeszkody

Kiedy już wiesz, czego ma dotyczyć zmiana, którą chciałbyś wprowadzić, wykonaj kolejny krok. Polega on na stawianiu sobie otwartych pytań, w których zakłada się brak jakichkolwiek przeszkód i ograniczeń.

Aby zbudować pełną, motywującą wizję – musisz stać się prawdziwym WIZJONEREM! Spraw, by w Twojej wyobraźni nie było żadnych ograniczeń. Stawiaj sobie otwarte pytania, skupiaj uwagę na pozytywnych elementach wizji, zamiast na tym, co mogłoby stanąć Ci na drodze do sukcesu!

Załóżmy, że twoim celem jest zmiana pracy. Oto przykłady otwartych pytań, jakie możesz sobie zadać:

  • Gdyby nie było żadnych ograniczeń, gdyby wszystko było możliwe i mógłbyś robić w życiu to, co naprawdę kochasz, co by to było?
  • Gdybyś posiadał taką pracę, w której w pełni się realizujesz i która daje Ci dużo radości i satysfakcji, to jak wyglądałaby ta praca?
  • Czym by się charakteryzowała?
  • Co mógłbyś w niej robić?

Nie przejmuj się, jeśli na początku nie potrafisz podać wielu szczegółów. Każda, nawet pojedyncza odpowiedź, której udzielisz, ma znaczenie. Możesz nie wiedzieć, w jakiej branży lub na jakim stanowisku chciałbyś się znaleźć, ale być może okaże się, że najważniejszy jest dla Ciebie elastyczny czas pracy, dobra atmosfera i kontakt z ludźmi. Te, nawet szczątkowe informacje, będą cennymi wskazówkami.

Krok 3: Wykorzystaj swoje zmysły

Kolejnym krokiem, który musisz podjąć, jest uszczegółowienie wizji. Wykorzystaj do tego swoje zmysły, bo to one na co dzień dostarczają Ci wielu wskazówek i przydatnych informacji. Na podstawie wzroku, słuchu, dotyku, ale też smaków i zapachów rozpoznajesz środowisko, w którym jesteś. Dzięki zmysłom otrzymasz dane potrzebne do podejmowania dalszych decyzji i kroków.

Podobnie ma to miejsce w Twojej wyobraźni. Budując wizję celu, wykorzystaj wszystkie dostępne możliwości, dzięki którym obraz stanie się czytelny, a tym samym bardziej osiągalny.

Teraz wykonaj poniższe ćwiczenie.

ćwiczenie szztuka efektywnej wizualizacji

Krok 4: Rozwijaj swoją wizję i planuj kroki działania 

Budowanie wizji przybliża Cię do tego, co naprawdę jest dla Ciebie ważne. Nie chodzi o to, aby wyobrazić sobie wszystko naraz. Ważne jest, by wciąż budować i uszczegóławiać powstający w Twojej głowie obraz. Dokładając kolejną cegiełkę, przybliżasz się do określenia drogi, którą chcesz podążać oraz zmiany, jaką chcesz wprowadzić.

Za pomocą wyobraźni zobacz, jak osiągasz swój cel. Przyjrzyj się krokom, które musiałeś wykonać, by spełnić swoje marzenie. Wypisz je na kartce, a następnie wybierz jeden z nich i zacznij go realizować.

Do dzieła!

Leave a Reply

Your email address will not be published.